Reklama

Na rynku można spotkać wiele zestawów, opakowań gumek do robienia bransoletek. Niestety nie wszystkie spełniają wymogi bezpieczeństwa i można się natknąć na tanie i niebezpieczne podróbki. Po czym poznać, że dany egzemplarz jest oryginalny i nie będzie stanowił zagrożenia dla Naszych dzieci?

Zgodnie z obowiązującym prawem europejskim gumki powinny spełniać wymagania dotyczące produktów przeznaczonych dla dzieci do lat 14, powinny posiadać oznakowanie CE oraz przejść pozytywnie badania dotyczące szkodliwości.

Jak czytać informacje znajdujące się na opakowaniu?

 

 1. Nazwa oraz adres producenta, jak również importera, w sytuacji kiedy produkt jest produkowany poza granicami Unii Europejskiej.
 2. Znak CE –Conformité Européenne, co w języku polskim oznacza: zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Jest to deklaracja producenta lub upoważnionego przedstawiciela, iż produkowany / sprzedawany przez niego wyrób jest zgodny z wymaganiami zawartymi w dyrektywach wydawanych przez Komisje Europejską dotyczących danego produktu (określone najczęściej w rozporządzeniach wydawanych na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U z 2010 r., Nr 138, poz. 935 z późn. zm.) – wprowadzających do polskiego prawa tzw. dyrektywy nowego podejścia).

  Jak powinno wyglądać prawidłowe oznakowanie CE?
  Należy zwrócić uwagę na odległości pomiędzy znakami oraz środkową belkę w literze E.

   

   

  Warto również zwrócić uwagę kiedy na zabawce zobaczymy fałszywy znak, a na opakowaniu oryginalny wówczas oznacza to, że zabawka jest zgodna z atestami, a jedynie

  źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 3. Na opakowaniu również powinno się znajdować ostrzeżenie w języku polskim, że produkt nie jest przeznaczony dla dzieci do lat 3, ponieważ zawiera małe elementy.

  Na opakowaniu powinno znaleźć się ostrzeżenie słowne lub przynajmniej piktogram:

   

 4. Warto również sprawdzi ć z czego dany produkt został wykonany.

   

   

  Można się spotkać również z takim oznaczeniem, które mówi iż dany produkt jest wolny od ftalanów, czyli grupy związków organicznych, które po dodaniu do tworzywa sztucznego poprawiają jego właściwości czyniąc je bardziej plastycznym, jednak na podstawie przeprowadzonych badań zostały wycofane z powodu zagrożenia dla zdrowia.

   Na mocy Dyrektywy 2005/84/WE Komisja Europejska zakazała stosowania ftalanów w zabawkach i artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci. Zakaz ten powtórzono w Rozporządzeniu REACH 1907/2006 oraz w Dyrektywie 2009/48/WE dotyczącej wymagań bezpieczeństwa dla zabawek.