Na początku przygody z gumkami warto zapoznać się z podstawowymi zasadami odnośnie plecenia, narzędzi czy materiałów. Opanowanie podstaw gwarantuje świetną zabawę i możliwość dalszego rozwoju, ponieważ możliwości samodzielnego tworzenia wzorów czy technik są nieograniczone.

Narzędzia - czyli to czego potrzebujemy, aby zacząć zabawę.

Krosno

czyli miejsce / warsztat gdzie wyplata się bransoletki, na umieszczonych na nim kołkach. Istnieje wiele rodzajów, są proste, ruchome, takie które można ze sobą łączyć czy okrągłe.

Konfiguracje krosna

Istnieje wiele konfiguracji ustawienia krosna, jednak najpopularniejsze to naprzemienna oraz prostokątna. W przypadku pierwszej  kołki znajdujące się na krośnie nie są ułożone równolegle, a środkowy rząd został przesunięty w dół. Konfiguracja prostokątna, jak sama nazwa wskazuje, wszystkie kołki ustawione są tak samo zarówno w pionie, jak i poziomie.

Małe krosno

Za jego pomocą można wykonać wiele modeli, często dołączane jest do zestawów z dużym krosnem. Jego główną zaletą jest, to że nie trzeba na nie nakładać gumek,  a dokłada się je na bieżąco, co zdecydowanie ułatwia pracę, nawet w czasie podróży.

Szydełko

potrzebne do przeplatania, czy przeciągania gumek pomiędzy sobą.

Gumki

 powinny charakteryzować się dużą rozciągliwością i elastycznością, a przede wszystkim wytrzymałością. Występują w przeróżnych kolorach i wzorach jedno i wielokolorowe, świecące itp.

Klipsy

czyli akcesoria potrzebne do zakończenia projektu. Mogą być metalowe, plastikowe i mieć różne kształty (C, S i O). Klips S  są najpopularniejsze.