Reklama

Kolorowe gumki, z których wyplata się bajeczne bransoletki, ozdoby czy nawet ubrania zostały wymyślone, no właśnie przez kogo? 

Same bransoletki z gumek dzieci wyplatały już od dawna i to na róże sposoby, później pojawiły się krosna i to one zdecydowanie nadał tempo rozwoju i popularności gumek loom na całym świecie.

Można wyróżnić kilka sposobów robienia bransoletek, w zależności od rodzaju np. użytego krosna. 

1. Prostokątne krosno 

Cheong Choon Ng, , wpadł na pomysł tworzenia tęczowych bransoletek z gumek, gdy miał już ponad 40 lat. Był on inżynierem w firmie Nissan, przez co mało czasu spędzał ze swoimi córkami (12 i 9 lat ).

Chcąc spędzić z nimi popołudnie, zauważył że dziewczynki starają się zrobić bransoletki z gumek recepturek i stwierdził, że im pomoże, wykorzystując do tego swoją wiedzę wyniesioną jeszcze z Malezji, do tworzenia lin do skoków.

Jednak początkowo bransoletki nie trzymały się i rozpadały, w wyimku czego w piwnicy stworzył on pierwszy prototyp krosna, na którym układał gumeczki, tak aby przypominały diament.

Na drugi dzień córki zabrały bransoletki ze sobą do szkoły i tam wzbudziły one duże zainteresowanie wśród koleżanek, przez co musiał wykonać ich znacznie Cheong Choon Ng  więcej.

Na pomysł aby sprzedawać zestawy gumek do tworzenia tęczowych bransoletek wpadła jego córka Teresa. I tak ojciec zaczął projektowanie wzorów gumek, krosien i łączników. Po 6 miesiącach pracy powstało aż 28 różnych wzorów.

2. Krosno okrągłe – Sunshine loom

Zostało ono wymyślone przez 8 letnią dziewczynkę z Pompano Beach.

Jessica Nedry w 2011 wykonała dla przyjaciela 100 bransoletek, które chała sprzedać by miały pomóc rodzinie w walce z rakiem.

Bransoletki zostały dobrze przyjęte, w wyniku czego dziewczynka kilka miesięcy później postanowiła otworzyć własną działalność pod nazwą „FriendlyBands”.

W wyniku miłości do bransoletek Jessica postanowiła  również wykonać warsztat tkacki o nazwie Sunshine Loom, jeden z wielu produktów których wyszedł pod marką Friendly. 

Sunshine loom jest  jednym z pierwszych krosien na rynku, a przy tym jest unikalny ze względu na kształt koła, które zdecydowanie ułatwia plecenie gumek.

 Ze względu na swoją konstrukcję wyplatanie na nim gumek zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż na krosnach prostokątnych, a dodatkowo nie wymaga rozbudowywania, czy dołączania innych elementów.

Dziś krosna Sunshine Loom obecne są już prawie na całym świecie, w Polsce również.